Aikido Nedir | Aikido Sporu Nasıl Yapılır | Aikido Sporunun Kuralları Nelerdir

Tatil365gun

Aikido Nedir | Aikido Sporu Nasıl Yapılır | Aikido Sporunun Kuralları Nelerdir | Aikido Spronun Tarihi Nedir | Aikido Ekipmanları Nelerdir

Aikido sporu hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

Aikido bir çeşit Japon dövüş sanatı olarak bilinmektedir. Japon dövüş sanatlarına benzer bir görünümü vardır ancak bu sporun kelimenin tam anlamı ile kendine has bir yönü ve karakteri bulunmakta. Aikido’nun temel amacı kişiye gelen saldırıyı başka bir yöne iletmektir. Bunun için kişinin kendini koruması esas alınır ancak gelen saldırıya karşı verilen tepki kesinlikle karşı tarafı yenmek amacı ile verilmez. Bu bir çeşit karşı tarafın hareketleri ile uyum içinde kendini koruma işlemidir. Peki Aikido sporu nedir? Nasıl öğrenilir? Aikido kıyafetlerinin özellikleri nelerdir? Aikido teknikleri nelerdir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını sizler için derledik. İşte Aikido sporu hakkında merak edilenler.

Aikido Sporu Nasıl Yapılır

Aikido Nedir ?

Aikido sporu yalın ayak ile yapılan bir çeşit Japon güreşi olarak bilinmektedir. Bu bağlamda eğer Aikido öğrenmek isterseniz bulunacağınız kurslarda ayakkabı ile bulunamayacağınızı önceden söyleyelim. Bu sporu yaparken kolye, bileklik gibi takılar takılması tavsiye edilmez. Bununla birlikte Aikido sporunu amacı dışında kullanmamanız gerekir. Sporu öğrenirken onu kullanabileceğiniz tek alan olası saldırıları atlatmak amacı taşıyan durumlar olmalıdır. Aikido tam anlamı ile bir saldırı yönlendirme sanatıdır. Zarar görmemek için yapılan ve zarar verme amacı taşımayan bu sporu yaparken karşı tarafı yenmek ya da mağlub etmek gibi bir düşünceye sahip olmamalısınız. Sporun özü itibari ile bir saldırı yönlendirme sanatı olduğunu unutmayın.

Aikido Sporu Nasıl Öğrenilir?

Aikido sporu öğrenmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu sporu öğrenmek için yürümeniz gereken oldukça uzun bir yol bulunmakta. Öncelikle sporun amacını ve tarzını anlamanızda fayda var. Daha sonrasında Aikido kursları aracılığı ile sporu öğrenmeye başlayabilirsiniz. Peki Aikido sporu nasıl ortaya çıkmıştır? Aikido sporunu geliştiren kişi Morihei Ueshiba olarak bilinmekte. Dilimize tercüme etmek gerekirse Enerjiyi yönlendirme ya da enerjiyi uyumlaştırma sanatı olarak çevrilmesi mümkündür.  Aikido öğrenmek için sporun amacını ve yapılış tarzını kavramalı, bir bütün olarak spora gönül vermelisiniz.

Aikido tekniği gereği kazanmayı vurgulayan Japon sporlarından bir hayli farklıdır. Bu sporda vurgulanan daha çok çatışma kavramıdır. Yani çatışma sürecinde zarar vermeden çözüme ulaşmayı vurgulayan bu teknik oldukça barışçıl bir spor olarak bilinmekte. Bu spor yapılırken her hareket doğal bir kavrayış ile gerçekleştirilmelidir. Aikido öğrenmek için hem teknik bilmeli hem de vücudunuzu gerektiği yönde kullanabilmelisiniz. Yani bu durum atletik bir vücuda sahip olmayı gerekli hale getirmektedir. Ancak atletik bir vücuda sahip olmasanız hatta bir hayli güçsüz olsanız bile Aikido yapabilirsiniz çünkü teknik, kavrama ve vücudunuza doğru yön verme ile bu sporu gerçek anlamda anlamanız ve uygulamanız mümkündür. Aikido hem her iki tarafın da yaralanmasını engellerken hem de saldırılan tarafın kendini korumasını sağlayan önemli bir spordur. Peki Aikido yapılırken hangi teknik ekipmanlar kullanılır? Aikido ekipmanlarının özellikleri nelerdir? Merak edilenler için okumaya devam edin.

Aikido Sporu Nasıl Öğrenilir

Aikido Sporu Nasıl Öğrenilir

Aikido Teknik Ekipmanları- Aikido Kıyafeti

Akido sporu kapsamında Japon kılıcı ya da baston tarzı teknik araçlar kullanılabilmektedir. Bununla birlikte yalın el ile de yapılan birçok teknik hareket bulunmaktadır. Yapılan saldırının yönünü değiştirebilmek için gerekli olan tüm ayak hareketleri, eklem kilit yöntemleri ve farklı teknikler bu spor kapsamında öğretilmektedir. Üstelik bıçak kullanımı da bu sporun farklı araçlarından biridir.

Aikido Bıçakları

Aikido Bıçakları

Aikido sporunu yapmak için ayaklarınızın yalın olması gerekir. Terlik ya da ayakkabı ile Aikido sporunu yapamazsınız. Bununla birlikte Aikido yaparken kullanabileceğiniz teknik bir kıyafet de kullanabilirsiniz. Aikido sanatı ile ilgilenenler genelde beyaz renkte kıyafetler giyinir. Bu rengin özel bir anlamı vardır. Aikido barışı ve karşındakine zarar vermemeyi simgelediğinden Aikido sanatı ile ilgilenen kişiler de beyaz rengi tercih etmektedir. Günümüzde bu bir gelenek haline gelmiştir. Erkek sporcular beyaz rahat bir alt kıyafet ve kruvaze tarzı bir üst giyerek sporu icra ederler. Bellerine kuşak bağladıkları da bilinmektedir. Kadınlarda ise üst kısmı aynı iken alt kısımda siyah bir etek giyildiği bilinmektedir. Aikido kıyafetlerinin adı Kimono olarak bilinmektedir. Her yaştan kişi ve her cinsiyetten kişilerin gerçekleştirebildiği bu barış yanlısı sporun sadece erkeklere ya da kadınlara hitap eden bir yönü bulunmamaktadır.

Aikido Sporu Teknikleri

Aikido sporunun barış yanlısı bir spor olduğundan bahsetmiştik. Aynı şekilde bu spor yapılırken belli ekipmanlar kullanılmaktadır. Peki bıçak ve baston tarzı silahların böylesine barış yanlışı bir sporda kullanılması doğru mudur? Durum merak ettiğinizden biraz daha farklı. Aikido sporu gerçekleştirilirken Japon kılıcı kullanılması bir gelenektir. Bu Japon sporlarında kullanılan bir kılıç olması nedeni ile günümüze kadar gelmiştir. Ancak spor yapılırken tahta kılıçlar ya da tahta hançerler tercih edilir. Bu araçlar ile yapılan spor böylece kimseye zarar vermez. Aikido öğrenimi sırasında da sıklıkla tahta silahlar kullanılmaktadır. Spor hem solo olarak hem de ortak olarak gerçekleştirilebilen bir spordur. Yani kişi kendi başına öğrenebildiği gibi aynı zamanda ortak uygulamalar aracılığı ile de öğrenimine devam eder.

Aikido Sporunun Tekniği

Aikido Sporunun Tekniği

Aikido sporunu benimseyen birçok usta, sporun bir çeşit ruh geliştirme ve sakinleştirme amacı taşıdığını söylemekte. Yani insanı sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda ruhen de iyileştiren ve geliştiren bir spor olduğu düşünülmektedir. Aikido sporu ile ilgilenen kişiler kendi eksik yönlerini ve kusurlarını görmeye çok daha fazla müsaittir. Çünkü fiziksel olarak sürekli zayıf yönlerini keşfedip zayıflıklarını kapamaya çalışırlar. Olası saldırılarda nereden nasıl hasar alacaklarını anlayarak kısa sürede tepki verme eğilimi gösterirler. Bu davranış da Japon düşünürlere göre doğal olarak kişinin hem ruhen hem de fiziksel gelişmesini sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN