Ayak Voleybolu (Foot Volley) Nedir | Foot Volley Nasıl Oynanır

Tatil365gun

Ayak Voleybolu (Foot Volley) ? Ayak Voleybolu Sporu Nasıl Yapılır ? Ayak Voleybolu Sporunun Tarihi Nedir ? Ayak Voleybolu  Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir ? Ayak Voleybolu  Sporunun Kuralları nelerdir ? 

Ayak Voleybolu (Foot Volley) hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin

Ayak voleybolu, bildiğimiz plaj voleyboluna oldukça benzer, ancak kollarınızı ve ellerinizi kullanmadan oynamanız gerekir. Başınızı, göğsünüzü, uyluklarınızı ve ayaklarınızı kullanarak bir ağ üzerinden en fazla 3 geçişle oynarsınız. İdeal olarak, bir plaj voleybolu sahasında, kumda çıplak ayakla 2’ye karşı 2 oynanır. Ayak voleybolu tamamen güneş, deniz, plaj ve eğlence ile ilgili bir spordur. Bu sansasyonel takım sporu mükemmel bir denge, top kontrolü, dayanıklılık, odak ve hızlı refleksler gerektirir. Beden ve zihin saygı ve fairplay ile uyumludur. Foot volley göz alıcı bir şekilde bağımlılık yapar ve herkes oynayabilir. Genç veya yaşlı, erkek veya kadın, herkes öğrenebilir.

Ayak Voleybolu-Foot Volley Sporunun Tarihi Nedir ?

Ayak futbolu olarak ilk oyun yaklaşık 50 yıl önce Brezilya’nın Rio de Janeiro’daki Copacabana plajında ​​oynandı. Plajdaki voleybol sahasında futbol oynadılar, çünkü plaja yakın futbol oynamalarına izin verilmedi. 1970’lerde Recife, Salvador ve daha pek çok diğer Brezilya şehri ayak voleyboluna ev sahipliği yaptı. Romario, Ronaldinho ve Ronaldo hala foot volley oynayan Brezilyalı futbolculardandır. 1980’lerde footvolley Portekiz üzerinden Avrupa’da duyuldu. Portekizli bir göçmen Bay Juliao Neto Brezilya’dan gelerek sporu Avrupalı gençlere tanıttı. Sonraki yıllarda birkaç futbolcu yarışmaya başladı ve spor tüm Avrupa’ya yayıldı. Bu sporun futbol ve sambadan doğduğunu güvenle söyleyebiliriz. 2000 yılından bu yana spor Avrupa ve Asya’da son derece popüler oldu. O zamandan beri Avrupa takımları tüm Avrupa ve dünyadaki ünlü turnuvalara katıldı. Şu anda derneği olan 16 Avrupa ülkesi bulunmaktadır.

Ayak Voleybolu-- Foot Volley

Ayak Voleybolu–Foot Volley

Ayak Voleybolu Nasıl Oynanır ?

Ayak voleybolu bir futbol topu ile oynanır. Oyun servis hattının arkasındaki yerden bir servisle başlar. Topu servis ederken ağın kenarına dokunmasına izin verilir. Servis karşılayan takımın topu hemen geri göndermesine izin verilir, ancak 3 kişi tercih edilir. Aynı oyuncu arka arkaya iki kez topa dokunamaz. Elleriniz ve kollarınız dışında, vücudunuzun tüm kısımlarını kullanabilirsiniz. Oyun sırasında ağa vücudunuzla dokunmanıza izin verilmez. Top, rakiplerin tarafındaki veya çizgilerin üzerindeki zemine temas ettiğinde bir puan kazanabilirsiniz. Ayrıca, rakibiniz topu en fazla üç dokunuşla oynayamazsa puan kazanırsınız. Her saldırı ağın üstündeki antenler arasından geçmelidir. Top antene temas ederse, sayı rakibe gider. Puanlar ralli puan sistemine göre sayılır. Bu, bir takımın servis verip vermediğine bakılmaksızın her vuruşta puan kazanabileceği anlamına gelir. İlk oyuncu bir puan kaybedilene kadar servis yapmaya devam eder. Top tekrar aynı takıma geçtiğinde ikinci oyuncunun servis atması gerekir. Servisin değiştirilmesi zorunludur ve hakem hangi oyuncunun servis yapması gerektiğini takip etmelidir.

Bir takım 18 puana ulaştığında bir set kazanılır. Puan 17-17 olduğunda fark 2 puan olana kadar oynamaya devam ederler. Beraberlik durumunda (her iki takım da 1 set kazanmışsa) üçüncü bir 15 puanlık set oynanmalıdır. Skor 14-14 olduğunda fark 2 puan olana kadar oynamaya devam ederler. Takımlar her 6 puanda (18 sette) veya 5 puanda (15 sette) bir taraf değiştirir. Bu, rüzgârdan veya (güneş) ışığından daha iyi faydalanmak için önemlidir. Maçtan önce hakem hangi takımın servis atmaya başlayacağına karar verir.

Ayak Voleybolu

 Ayak Voleybolu-Foot Volley

Ayak Voleybolu Saha Ölçüleri Nedir ?

Ayak voleybolu oynamaya başlamadan önce, bu muhteşem sporda yer alan farklı unsurları öğrenmelisiniz. Bu unsurlardan en önemlisi de saha ölçüleridir. Foot volley plajda oynanmak içindir, ancak herhangi bir yerde ve herhangi bir yüzeyde oynanabilir. Kış aylarında bazı ülkelerde sert sahada veya kapalı kumluk alanda oynanmaktadır. Avrupa’da normal bir kum kortunun büyüklüğü 8 metre x 16 metredir. Brezilya ve diğer ülkelerde, 9 metre x 18 metre saha ölçüleri yaygındır. Ağ normalde Avrupa’da 2,20 metre yüksekliğindedir, ancak bu turnuvadan turnuvaya ve ülkeden ülkeye değişir.

 

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN