Buz Hokeyi Nedir | Buz Hokeyi Nasıl Oynanır | Buz Hokeyi Kuralları Nelerdir

Tatil365gun

Buz Hokeyi Nedir ? Buz Hokeyi Sporu Nasıl Yapılır ? Buz Hokeyi Sporunun Tarihi Nedir ? Buz Hokeyi Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir ? Buz Hokeyi Sporunun Kuralları nelerdir ? 

Buz Hokeyi Sporu hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin

Buz Hokeyi Nedir ?

Çim Hokeyinin bir diğer versiyonu olarak, hatta çim hokeyinden daha da çok rağbet gören Buz Hokeyi özellikle Amerika ve Kanada başta olmak üzere sert bir şekilde oynanan spor dalıdır. Kökeni Amerika futboluna dayanan bu spor sertliği ve acımasız müdahaleleriyle ünlenmiştir. Aynı şekilde Buz Hokeyinin en ünlü ligi olan NHL ( Uluslararası Hokey Ligi) Amerika ve Kanada ortak yapımı ve bu alandaki en büyük yetkilere sahip Buz Hokeyi ligidir.

Buz Hokeyi Sahasi

Buz Hokeyi Sahası

Özellikle 1927 yılından itibaren Amerika ve Kanada’ da yarım milyonu aşkın lisanslı bulunan Buz Hokeyi oyuncuları dayanıklılık ve güçleri ile dikkat çekmektedir. Nitekim bir buz üzerinde yapılan Amerika futbolu vari müdahaleler kişinin her türlü ağır sakatlığına neden olabilir. Bunun içindir ki buz hokeyi oyuncuları diğer spor dallarındaki oyunculardan farklı olarak giyim konusunda daha sık ve vücut olarak da daha diri durumdadırlar.

Buz Hokeyi Nedir | Buz Hokeyi Nasıl Oynanır

Buz Hokeyi Nedir | Buz Hokeyi Nasıl Oynanır

Şunu da belirmek gerekir ki müsabakalar 20’ er dakikalık 3 devre ile oynanır. Maçta her hangi bir faul ya da oyuncu değişikliği durumunda süre durduğu için belli bir oynanma süresi yoktur bilhassa ortalama olarak bir Buz Hokeyi maçı yaklaşık 2-2.5 saat aralığı da bitirilmektedir.

Buz Hokeyi Kuralları Ve Oyun Bilgisi

Belirtildiği gibi oyuncuların elinde sopa ile Puck (pak) denilen küçük yuvarlak diski kaleye sokma çabası vardır. Pak denilen diski en çok kaleye sokan takım da normal olarak müsabakayı kazanan taraf olur. Zira futbolda geçerli nazı kurallar Buz Hokeyi müsabakalarında da geçerlidir;

-Buz hokeyinde Offside kuralı bulunur. Yani rakip oyuncular diskten önce rakip sahaya geçemez.

-Müsabakada eğer bir oyuncu kurallara aykırı müdahalede bulunursa (sert ve rakibe yönelik) 2 ila 5 dakika arası da takımının 5 kişi ile mücadele etmesine neden olur.

Buz Hokeyi Salonu

Buz Hokeyi Salonu

-Buz hokeyi hakemleri de iki yan bir orta hakem olmak üzere üç kişiden oluşur. Orta hakem genellikle gol kararlarını ve ceza kararlarını verir. Yan hakemler ise normal olarak orta hakeme yardım amaçlı faul ve Offside olan pozisyonlara karar verir.

Buz Hokeyi Maçı

Buz Hokeyi Maçı

Buz Hokeyinin Oyun Alanı

Buz hokeyi sahaları doğal olarak buz pistinden oluşur ve oyuncular da buz pateni tarzı bir spor paten ayakkabısı ile müsabakada yer alır. Bilhassa Buz Hokeyi Oyun Alanı 60 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki sahalardan oluşur. İki kale vardır ve futbol çizgilerini andıran taç çizgisi, kale çizgisi, ceza sahası çizgisi ve orta yuvarlak çizgiler bulunur.

Sahadaki müsabakalarda taraftarın bulunduğu tribünler genellikle ağlar ile kapalı bir şekilde sarılır ki, oyuncu ya da buz hokeyi araçları dan her hangi bir seyirci yaralanmasın. Ya da olası bir seyirci müdahalesi olmasın.

 

Tatil365gun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

HEMEN ARAYIN