Fitness Nedir | Fitness Nasıl Yapılır | Fitness Yapmanın Faydaları Nelerdir

Tatil365gun

Fitness Nedir ? Fitnes Sporu Nasıl Yapılır ? Stranç  Fitness Sporunun Tarihi Nedir ? Fitness Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir ? Fitness Sporunun Kuralları Nelerdir ? 

Fitness sporu hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

Fitness Nedir ?

Fitness, kelime anlamı olarak “fit olma, formda kalma ve fiziki yeterliliğe sahip olma” anlamına gelmekte. Genel manada fitness, sağlıklı beslenerek vücudun güzel bir forma ulaşmasını sağlayan spor dalı olarak biliniyor. Fitness yapmak isteyenler beslenme konusunda çok titiz davranmak zorunda aksi takdirde forma ulaşmış bir fiziğe sahip olmak olanaksız olacaktır. Peki nasıl bir beslenme programı hazırlanmalı nelere dikkat edilmeli diyorsanız beslenme konusunda kısaca bahsedelim.

Fitness Nedir | Fitness Hareketleri

Fitness Nedir | Fitness Hareketleri

Fitness yaparken nasıl beslenmek gerekir ?

Fitness, kas kütlesinin gelişmesi ve güzel bir forma ulaşması için tercih ediliyor. Bu nedenle kas yapmaya yetkili olan besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Protein ağırlıklı beslenme programı ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli. Protein vücudun güçlenmesini sağlayacağı için olmazsa olmaz besinlerden. Sebzeler ise yağ depolamanın azaltılması için gerekli olan besinler.

Boksör gibi güce dayalı sporlarda kişilerin besin olarak sadece tavuk tükettiğini görüyoruz. Çünkü protein bakımından en zengin ve emilimi bakımından en hızlı besin tavuk. Fitness ve benzeri spor dalları ile uğraşırken tavuk başta olmak üzere balık, kırmızı et gibi protein bakımından zengin besinler tercih edilmeli. Bol miktarda su tüketimi sindirimi ve emilimi kolaylaştıracağı için oldukça önemli. Ayrıca fitness ile uğraşırken kızartmalar, şeker bakımından yüksek besinler mesela patates gibi, abur cubbur olarak tüketilen paketli ürünler, gazlı içecekler ve yağ bakımından doygunluğa ulaşmış yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu yiyecekler vücuda yağ depolanmasına neden olduğu için kilo almanızı ve formda kalmanıza engel olacaktır.

Fitness Hareketleri

Fitness Hareketleri

Fitness nasıl yapılır ?

Fitness başta olmak üzere her spor dalı kişiye özel olarak hazırlanan programlar dahilinde uygulanmakta. Programlar uzman spor eğitmenleri tarafından fiziksel özellikler ve sağlığınız dikkate alınarak hazırlanmakta.

Fitness genellikle ağırlıklar yardımıyla yapılmakta ancak ağırlık kullanılmadan yapılan fitness türleri de mevcut. Kardiyoloji egzersizleri olarak bilinen bu fitness türünde amaç vücutta depolanarak kilo oluşumuna sebebiyet veren kiloların vücuttan kısa sürede atılmasını sağlamaktır. Bu yüzden egzersizlerin başında ağırlıklar yardımıyla çalışma mevcut. Ağırlık ile çalışarak bölgesel zayıflama yöntemi de kullanılmakta. Mesela kollarda bulunan fazla kiloların eritilmesi için dambıllar tercih ediliyor. Fitness yaparken spor aletleri kullanılıyor. Ancak sadece spor aletleri ile fitness yapılmaz. Spor aletlerini destekleyen hareketler de tercih edilmeli. Mesela koşu, yürüyüş, yüzme gibi hareketler spor aletlerini desteklediği için esnek ve fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak programa uymak kısa sürede etkiyi görmenize yardımcı olacağı için aksatmadan programa uymalısınız. 1 ay içinde vücudunuzun şekil aldığını ve kilo verdiğinize şahit olacaksınız.

Fitness Spor Aletleri

Fitness Spor Aletleri

Fitness yapanın faydaları neler ?

Fitness düzenli olarak yapıldığı zaman sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Fitnessin sağladığı yararlar neler diyorsanız kısaca bahsedelim. İşte Fitnessin sağladığı faydaları.

*Egzersizler doğru bir şekilde ve düzenli olarak yapıldığında kas ve kemik sisteminde güçlenme yaşanacaktır.

*Kalori yakımında etkili olan fitness metabolizmayı hızlandırarak fazla kiloların vücuda alınmasını geciktirir.

*Fitness programlarında yer alan yoga, pilates gibi egzersizler sırt ve bel ağrısını en aza indirerek zamanla bu ağrıların ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca şekil bozuklukların önüne geçerek düzgün bir şekil almasına yardımcı olacak.

*Egzersizler kan basıncını düzenleyerek kalp-damar, yüksek tansiyon gibi olumsuz durumların önüne geçiyor. Ayrıca egzersizlerin doğru bir şekilde yapılması akciğerin düzenli bir şekilde ve tamamen çalışmasını sağlayacaktır.

*Mutluluk hormonları siz egzersiz yaparken harekete geçeceği için hayata pozitif bakmayı öğrenecek ve salgılanan seratonin sayesinde daha neşeli olacaksınız. Kasların düzenli bir şekilde çalışması uyku problemi olan kişilerde uyku probleminin ortadan kalkmasını sağlayacağı için rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak. Fitness görüldüğü gibi her alanda fayda sağlamakta.

 

 

 

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN