Masa Tenisi Nedir | Masa Tenisi Nasıl Oynanır | Masa Tenisi Kuralları Nelerdir

Tatil365gun

Masa Tenisi Nedir ? Masa Tenisi Nasıl Yapılır ? Masa Tenisi Sporunun Tarihi Nedir ? Masa Tenisi Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir ? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir ? 

Masa Tenisi hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin

Masa Tenisinin Tarihi

Masa tenisi pinpon 20. Yüzyılda İngiltere de oynanmaya başlamıştır. İlk yıllarda İngiltere ve ABD de özel top ve tef bezlerinden yapılan raketlerle oynanırken çıkardığı ping-pong seslerinden dolayı pinpon olarak ta bilinmektedir. İlk yıllarda pek rağbet görmeyen masa tenisi 1.Dünya Savaşın dan sonra İngiltere de popüler bir spor haline gelmiştir.

1900 yılların başlarında federasyona benzeyen yapısıyla toplanmaya başlanan Masa tenisi ‘’ Masa Tenisi Birliği’’ adı toplandıktan kısa süre sonra dağılmıştır. 1920 -1921 yıllarında yeniden toparlanarak 1926 yılında Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) adıyla faaliyetlerine devam etmektedir. 112 den fazla ülke Masa Tenisi Federasyonuna üye olarak masa tenisi sporuna hizmet etmeye devam etmektedir.

masa tenisi

Masa Tenisi

Masa Tenisinde Masanın Özellikleri

  • Masa tenisinin oyun yüzeyi 2.74 cm uzunluğunda,1.52 cm eninde dikdörtgen şeklinde ve yerden yüksekliği 76 cm olmalıdır.
  • Masanın yüzeyi, masa üst yüzeyinin yan kenarlarını içermemelidir.
  • Masanın yapılacağı malzemenin en önemli noktası topun 30 cm den bırakıldığında yaklaşık olarak 23 cm rahatlıkla sıçrama yapabileceği malzeme tercih edilmelidir.
  • Masanın rengi koyu tek renk ve mat olmalıdır. Masayı 2 cm eninde beyaz çizgi ile sınırlandıran uç çizgiler bulunmaktadır.
  • Masanın üzerinde 1.52 cm uzunluğunda uç çizgilere paralel olarak uzanan bir ağ ile iki eşit sahaya bölünmeli ve bütün kesintisiz tek parça olmalıdır.
  • Çiftli oynanacak masalarda kenar çizgilerine paralel uzanan 3 mm lik beyaz bir orta çizgi ile iki eşit parçaya bölünmelidir. 3 mm lik orta çizgi, her iki sahada da sağ yarı sahaların bir parçası kabul edilir.

Masa Tenisi Ağ Takımı

  • Masa tenisi ağ takımı askı kordonu, iki kenarında bulunan destek çubukları ve bunları masaya tutturmaya yarayan kelebeklerden oluşmalıdır.
  • Masa tenisinin ağları masa kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda olan 15.25 cm yüksekliğindeki destek çubuklarına asılı olmalıdır.
  • Masa tenisinde ağın yüksekliği masadan 15.25 yükseklikte olmalıdır.

Masa Tenisi topunun özellikleri

Masa tenisinde topu 40 mm çapında küre şeklinde, 2.7 gr ağırlığındadır. Top selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılmalı, mat beyaz ve turuncu renkte olamalıdır.

Masa Tenisin de raketin özelliği

*Raketin ağırlığı değişiklik göstermekle beraber, yüzeyi yani tablası eğilmez sert ve düz olmalıdır.

*Raketin tablasının kalınlığının en az %85 i ise doğal tahtadan olmalı, içinde kullanılan malzeme ise karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler kullanılabilir. Fakat tabakanın toplam kalınlığı  %7.5’ u veya 0.35 mm’ den daha kalın olmamalıdır. Tablanın yüzeyi veya tablasının toplam kalınlığı 2 mm den çok olmayan pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm’den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru, sandviç lastikle kaplanmış olmalıdır.

*Tablanın yüzeyinde ve içerisinde kullanılan malzemenin her yerinde eşit ve kesintisiz olmalıdır.

*Sandviç lastik, kalınlığı 2 mm’den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lastik tabakasıdır.

*Raketin sapına en yakın ve parmakla kavranacak kısmı başka bir malzeme ile kaplanabilir ya da kaplanmadan bırakılabilir.

*Tablanın bir yüzünden kırmızı, diğer yüzünde ise siyah mat renk kullanılmalıdır.

*Sporcular oyun başlamadan önce veya oyun içinde raketini değiştirmeden önce rakibine ve hakeme kullanacağı raketi göstererek incelemelerine izin vermelidir.

Masa Tenisin de Kullanılan Terimle ve Tanımlamalar

* Masa tenisinde ralli topun oyunda olduğu süreye verilen addır.

* Top servis atmadan önce elinde sabit olarak durduğu son andan, oyunun let veya sayı olarak sonuçlanıncaya kadar oyundadır.

* Müsabakada let olması halinde sonuç skora yansıtılmamaktadır.

* Sayı; müsabakada alınan rallinin adıdır.

* Raket eli; sporcunun raketi tuttuğu ele verilen addır.

* Serbest el ise sporcunun raket tutmayan elidir.

* Vuruş; topa elde tutulan raket eli ile yapılan temastır.

* Servisçi; müsabakada ralli için topa ilk vuran kişidir.

* Karşılayıcı; müsabakada servisten sonra topa vuran ikinci kişidir.

* Hakem; müsabakayı yöneten görevli kişidir.

* Yardımcı hakem; müsabakayı yöneten hakeme belli kararlarda yardımcı olmak üzere görevlendirilen kişidir.

*Oyuncunun giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey tanımı; top dışında ralli başında giymekte veya taşımakta olduğu her şeyi içerir.

*Uç çizgisi; masanın her iki yanından sonsuza dek uzandığı kabul edilecektir.

Masa Tenisin de Servis

*Müsabaka; servis atan kişinin hareketsiz ve açık duran elinden topun çıkmasıyla başlamaktadır.

* Servis; sporcu elinde bulunan topu falso vererek dikeye yakın doğrulta da yukarı atarak servis kullanır. Servisin geçerliliği için top elden çıktıktan sonra yaklaşık olarak 16 cm yükseldikten sonra yere düşerken topa vurulması ile olur.

*Sporcu servisi kullanıldıktan sonra düşmekte olan top önce oyuncunun kendi sahasına oradan da rakibin sahasına değmelidir. Çift yarışmalarında ise top sırasıyla servisçinin ve karşılayıcının sağ yarı sahalarına değecektir.

*Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarıda ve servisçinin uç çizgisinin gerisinde olacak ve servisçi veya çift maçında kendisinin veya eşinin giydikleri veya taşıdıkları herhangi bir şeyle karşılayıcı dan gizlenmeyecek tir.

*Servis atıldıktan sonra servis kullanan oyuncunun serbest eli ve kolu mekandan çekilecektir.

*Servis yanlış atıldığında ise hakem veya yardımcı hakem servisin doğru bir şekilde atılmadığına karar verebilir.

*Hakem veya yardımcı hakem servis atışının kurallara uygunluğundan emin olmazsa, bir maçta ilk olayda oyunu durdurup servisçiyi uyarabilir. Ancak, aynı oyuncunun veya çift maçında eşinin uyarıdan sonraki açıkça kurala uygun olmayan servis atışı kural dışı servis kabul edilecektir.

*İstisnai olarak; hakem, doğru bir servis için gereklerin, bir bedensel engel nedeniyle yerine getirilemediği konusunda ikna olmuşsa o gereği aramayabilir.

Masa Tenisin de Oyun Düzeni

*Tek maçlarda ise önce servisçi servis atacak sonra rakibi karşılama yapacak ve müsabaka devam edecektir.

*Çift müsabakalarda ise servisçinin attığı servisten sonra karşılayan karşılama yapacak, sonra servisçinin eşi, daha sonra da karşılayanın eşi karşılama yapacaklardır. Bundan sonra her oyuncu bu sıra ile karşılama yapacaktır. Fakat tekerlekli sandalyede oynanan fiziksel engelli oyuncu olduğu çiftlerde ise bu kural geçerli değildir. Önce servisçi servis atacak, sonra karşılayan karşılama yapacak, bundan sonra çiftlerden herhangi biri, sıraya bakılmaksızın karşılama yapabilecektir. Ancak, ne oyuncunun tekerlekli sandalyesinin herhangi bir parçası ne de ayakta oynayan oyuncunun ayağı, masa orta çizgisinin hayali uzantısının diğer tarafına geçmeyecektir. Eğer geçerse, hakem rakip çifte bir sayı verecektir.

Masa Tenisin de topun Let olma durumları

* Servis atışında top ağ takımına dokunduğunda, top karşılayıcı ya da eşi tarafından engellenmesi ve başkaca bir kusur olmaması halinde top let olur.

* Servis atıldıktan sonra servisi karşılayacak kişinin veya eşinin topa vurmak için hazır olmamaları halinde top let olur.

* Atılan serviste, karşılanmasında yada oyuncunun dışında gelişen etkenlerden dolayı top let olur.

* Oyun hakem yada yardımcı hakem tarafından durdurulduğunda  top let olur.

*Eğer karşılayıcı tekerlekli sandalyede oynayan fiziksel engelli bir oyuncu ise ve servisinde top, servisin başkaca bir kusuru olmaması halinde top let olur.

*Servis atılıp karşı yarı alan düştükten sonra kendi alanınızda ağ’a değmesi halinde top let olur.

* Servis atıldıktan sonra karşı yarı alana düştükten sonra masa kenar çizgisinin herhangi bir yerinden masa dışına çıkması halinde top let olur.

Masa Tenisin de oyunun durdurulması hali

* Servis atılırken, yanlış karşılama veya saha değişimi esnasında yapılan hatanın düzeltilmesi amacıyla oyun durdurulur.

*Çabuklaştırılmış sistem uygulamasına geçiş amacıyla oyun durdurulur.

* Müsabaka esnasında oyuncuyu, ona öğüt veya taktik veren kişiyi uyarmak yada cezalandırmak için oyun durdurulur.

* Müsabaka şartlarının ralli sonucunu etkileyecek şekilde bozulması halinde oyun durdurulur.

Masa Tenisin de topun sayı olma durumları

Ralli let olmadıkta oyuncu sayı kazanmaktadır

*Servisi kullanan oyuncunun doğru servis atışı yapamaması halinde rakibi sayı kazanır.

* Servis atışı doğru yapıldıktan sonra, karşı tarafta bulunan oyuncu servisi karşılayamaması halinde rakibi sayı kazanır.

*Servis atışı doğru yapıldıktan sonra top, oyuncunun servis atışından veya karşılamasından sonra, rakibi tarafından vurulmadan önce, ağ takımı dışında herhangi bir şeye değerse,

* Top, rakibinin vuruşundan sonra, kendi sahasına değmeden kenar çizgisi veya uç çizgisini geçmesi halinde rakip sayı kazanır.

* Servis kullanıldıktan sonra rakip topa vurduktan sonra top ağ’ın (filenin) arasından, ağ desteklerinin arasından yada ağ ile oyun düzenin arasından geçmesi halinde rakip sayı kazanır.

* Rakip’in topu engellemesi halinde karşı taraf sayı kazanır.

* Rakip’in topu engellemesi halinde karşı taraf sayı kazanır.

*Oyuncu topa kasten 1 den fazla vurması halinde rakip sayı kazanır.

* Sporcuların giydiği ya da taşıdığı her hangi bir şey oyun yüzeyine temas ederek hareket ettirmesi halinde rakip sayı kazanır.

* Sporcuların giydiği ya da taşıdığı her hangi bir şey ağ takımına temas etmesi halinde rakip sayı kazanır.

* Rakibin serbest eli oyun yüzeyine değmesi halinde rakip sayı kazanır.

*Rakip çift, topa ilk servisçi ve ilk karşılayanla belirlenen uygun sıra dışında vurması halinde rakip sayı kazanır.

Eğer her iki oyuncu veya çift fiziksel engel nedeniyle tekerlekli sandalyede oynaması halinde topun sayı olması durumları

*Topa vurulduğunda, rakibinin kalçası oturduğu yer veya minder(ler) ile yeterli teması sağlayamaması halinde rakip sayı kazanır

* Topa vurulmadan önce karşı sporunun elinin masaya değmesi halinde rakip sayı kazanır.

*Rakibinin tekerlekli sandalyesinin ayaklığı veya oyuncunun ayağı oyun sırasında zemine dokunursa,

Masa Tenisinde Set durumu

*Bir set, her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaşmamış olmak koşulu ile ilk önce 11 sayıya ulaşan oyuncu veya çift tarafından kazanılır. Her iki oyuncu veya çiftin 10’ar sayıya ulaşmaları halinde, seti ilk önce iki sayılık bir üstünlüğe ulaşan oyuncu veya çift kazanır.

Masa Tenisin’de Maç durumu

*Bir maç, herhangi bir tek sayıdaki setin çoğunluğunun kazanılmasıyla sona erer.

Masa Tenisin’de servis, karşılama sırası ve saha seçimi

*Müsabaka öncesinde ilk servis, ilk karşılama ve saha seçimi hakkı kur’a ile belirlenir. Kurayı kazanan taraf ilk servisi atmayı, ilk karşılamayı yapmayı veya istediği sahada başlamayı seçebilir.

*Kurayı kazanan oyuncu veya çift, ilk servis veya ilk karşılama ya da istediği sahada başlama hakkını seçtikten sonra, diğer oyuncu veya çift diğer seçeneği kullanma hakkına sahip olarak müsabaka başlamaktadır.

*Her 2 sayıdan sonra, karşılayıcı oyuncu veya çift, servisçi oyuncu veya çift olacak ve set sonuna kadar bu şekilde sürecektir. Ancak her iki oyuncu veya çift 10’ar sayıya ulaşmışlarsa veya çabuklaştırılmış sisteme geçilmişse, servis, atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam etmekle birlikte, her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir sayı için servis atacaktır.

*Çift maçının her setinde, ilk servis atma hakkına sahip çift, kendi aralarında kimin ilk servisi atacağını belirleyecek, ilk sette karşılayıcı çift kendi aralarında kimin ilk karşılayıcı olacağını kararlaştıracaktır. Takip eden setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra, bir önceki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olacaktır.

*Çiftlerde, her servis değişiminde, önceki karşılayıcı, servisçi; önceki servisçinin eşi ise karşılayıcı olacaktır.

*Bir sette ilk servisçi olan oyuncu veya çift, bir sonraki sette ilk karşılayan olacaktır. Çift maçının mümkün olan son setinde çiftlerden biri 5 sayıya ulaştığında; takip eden servisi karşılama durumunda olan çift, kendi aralarında servis karşılama sırasını değiştirecektir.

*Her sette, oyuncu veya çiftler saha değiştirecektir. Ayrıca, maçın mümkün olan son setinde, taraflardan biri 5 sayıya ulaştığında taraflar yine saha değiştirecektir.

Masa Tenisin’de sıra dışı servis atma, karşılama veya saha değişimi

*Bir oyuncu; sırası olmadığı halde servis atar veya karşılama yaparsa, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracak, yarışmanın başlangıcında belirlenen sıraya göre, erişilmiş olan skorda hangi oyuncunun servisçi, hangi oyuncunun karşılayıcı olması gerektiği kararlaştırılacak ve doğru düzenleme ile oyunu yeniden başlatacaktır. Çift yarışmalarında ise doğru sıra, oynanmakta olan setin başında ilk servis hakkı olan çiftin yaptığı tercih dikkate alınarak belirlenir.

*Oyuncular gerektiği zamanda saha değiştirmemişlerse, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracaktır. Erişilen skorda, yarışma başında belirlenen düzene göre tarafların hangi sahada bulunmaları gerektiği belirlenecek ve doğru düzenleme ile oyun yeniden başlayacaktır.

*Ancak her koşulda, hatanın anlaşıldığı andan önceki bütün sayılar geçerli olacaktır.

Masa Tenisin’de çabuklaştırılmış sistem

*10 dakikalık oyun süresinden sonra veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde her hangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilecektir.

*Eğer bir sette en az toplam 18 sayıya ulaşılmışsa, çabuklaştırılmış sisteme geçilmeyecektir.

*Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise çabuklaştırılmış sisteme geçilmek üzere oyun hakem tarafından durdurulacak ve oyun durdurulan rallideki servisçinin servis atışı ile yeniden başlayacaktır. Eğer çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde top oyunda değilse oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.

*Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.

*Çabuklaştırılmış sisteme geçiş, 2.13.6 maddesinde tanımlanan maçtaki servis atma ve karşılama sırasını değiştirmeyecektir.

*Çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde o maçın sonuna kadar bütün setler çabuklaştırılmış sistemle oynanacaktır.

Masa Tenisin’de Yarışma Çeşitleri

Uluslararası yarışma: Birden fazla Federasyonun oyuncularının katılabileceği yarışmadır.

Uluslararası maç: Federasyonları temsil eden takımlar arasındaki maçtır.

Açık turnuva: Bütün Federasyonların sporcularına açık olan turnuvadır.

Kısıtlı turnuva: Yaş grupları dışında, katılımın sadece belirlenmiş sporcu grupları ile sınırlı tutulduğu turnuvadır.

Çağrılı turnuva: Katılımın sadece ismen davetli Federasyon veya sporcularla sınırlandırıldığı turnuvadır.

Masa Tenisin’de Uygulanabilirlik

Masa Tenisi Oyun Kuralları (2. Bölüm), Dünya, Kıta, Olimpiyat ve Paralimpik yarışmalarında, açık turnuvalarda ve katılımcı Federasyonlar başka türlü anlaşmamışlarsa, uluslararası müsabakalarda uygulanacaktır.

*Direktörler Kurulu, İcra Komitesi’nce belirlenen kural değişikliklerinin denenmesi için bir açık turnuva organizatörünü yetkili kılabilir.

*Uluslararası Yarışmalar için Yönetmelik aşağıdaki hallerde uygulanacaktır:

*Direktörler Kurulunca başka türlü kararlaştırılıp, katılımcı Federasyonlara önceden aksi bildirilmedikçe, Dünya, Olimpiyat ve Paralimpik yarışmalarında,

*İlgili Kıta Federasyonlarınca, katılımcı Federasyonlara aksi önceden bildiril­medikçe, Kıta yarışmalarında,

*İcra Komitesince aksine bir yetki verilip, katılımcılara 3.1.2.4 uyarınca önceden bildirilmedikçe, Uluslararası Açık Şampiyonalarda (3.7.1.2),

Masa Tenisi Açık Turnuvalarda

*Bir açık turnuva, bu yönetmelik hüküm­lerinden herhangi birine uymuyorsa bu değişikliklerin şekli ve kapsamı katılım formlarında açıkça belirlenecektir. Formların doldurulup teslimi, katılımcının yarışma koşullarını, bu değişikliklerle kabulü olarak anlaşılacaktır.

*Kurallar ve Yönetmelikler bütün Uluslararası yarışmalar için tavsiye edilmekle birlikte, Tüzüğe uygun olmak kaydıyla, Uluslararası kısıtlı ve çağrılı turnuvalarla *Uluslararası Federasyonlara bağlı olmayan organlarca düzenlenen kabul görmüş Uluslararası yarışmalar organizasyon yetkililerinin belirleyeceği kurallarla yapılabilir.

*Üzerinde önceden anlaşma sağlanan ve yayınlanan yarışma kurallarında açıkça belirtilen değişiklikler dışında, Uluslararası Yarışmalarda bu kuralların ve Yönetmelik hükümlerinin geçerli olduğu kabul edilecektir.

*Uluslararası Yarışma Kurallarının ayrıntılı açıklamaları ve yorumları ile donatımın teknik özellikleri, Direktörler Kurulunca Teknik ve İdari Bültenler olarak yayınlanacaktır. Pratik talimatlar ve uygulama usulleri İcra Komitesi tarafından Elkitabı veya Rehber olarak dağıtılabilir. Bu yayınlar öneriler veya rehberliğin yanı sıra zorunlu kısımları da kapsayabilir.

Masa Tenisi Yetki Verilmiş ve Onaylanmış Donatım

DONATIM VE OYUN KOŞULLARI

*Oyun donatımının onayı ve yetki verilmesi, Direktörler Kurulu adına Donatım Komitesince yürütülecektir. Bir yetki ve onay herhangi bir zamanda İcra Komitesi tarafından askıya alınabilir ve daha sonra yetki ve onay Direktörler Kurulunca geri alınabilir.

*Bir açık turnuvanın katılım veya tanıtım formunda kullanılacak masanın, ağ takımının ve topun marka ve rengi belirtilecek, malzeme ve donanımın seçimi, yarışmanın yapıldığı ülke Federasyonu tarafından ITTF tarafından onaylanan marka ve tipler arasından yapılacaktır.

*Tablanın topa vurmak için kullanılan her bir yüzündeki kaplamalar, ITTF tarafından geçerli onaya sahip olacak ve ITTF logosu,(varsa) ITTF numarası, tedarikçi ve marka isimleri raket sapının yakınında açıkça görülür şekilde tablaya tutturulacaktır.

Masa Tenisin’de tekerlekli sandalyeli oyuncular için oyun kuralları ve oyun giysisi

*Masa ayakları, tekerlekli sandalyeli oyuncular için masa uç çizgilerinden en az 40 cm içeride olacaktır.

*Oyun giysisi, normal olarak kısa kollu veya kolsuz forma, şort veya etek veya tek parça spor giysisi, çoraplar ve spor ayakkabılarından oluşacaktır. Bunların dışında, örneğin eşofmanın tümü veya bir parçası gibi başka giysiler, baş hakemin izni olmadan oyun sırasında giyilemez.

*Forma, etek veya şortun ana rengi, formanın yaka ve kolları dışında, kullanılan topun renginden açıkça farklı olacaktır.

*Giysi, forma arka yüzünde oyuncuyu, Federasyonunu veya kulüp yarışmalarında kulübünü belirten rakam veya harfler ve 3.2.5.10 uyarınca reklamlar taşıyabilir. Eğer forma sırtında oyuncunun ismi bulunuyorsa bu yakanın hemen altında yer almalıdır.

*Yarışmalarda organizatörler tarafından oyuncuyu tanımlamak üzere kullanılan numaralara, giysideki reklamlara göre öncelik verilecek, gömleğin sırtında, orta yerde bulunacak ve alanı 600 cm2 den büyük olmayan bir panel içinde yer alacaktır.

*Giysinin ön ve yan yüzünde yer alan simge, yazı ve şekiller ve oyuncunun kullandığı takılar rakip oyuncuyu rahatsız edecek şekilde parlak, göz alıcı veya yansıtıcı olmayacaktır.

*Giysiler, oyunun ciddiyetini bozacak, uygunsuz, hakaret içeren yazı ve şekiller taşımayacaktır.

*Giysinin kurallara uygunluğu veya kabul edilebilirliği konusunda her sorun başhakem tarafından çözümlenecek ve kararlaş­tırılacak tır.

*Takım maçında oynayan takım oyuncuları ile Dünya, Olimpiyat ve Paralimpik unvanlı yarışmalarda aynı federasyona bağlı çift oyuncuları; çorap, ayakkabı, giysiler üzerindeki reklamların sayısı, ebatları, renk ve tasarımları hariç bir örnek giyineceklerdir. Diğer uluslararası yarışmalarda aynı federasyona bağlı çift oyuncuları ana renk aynı olmak kaydı ile değişik imalatçılara ait giysileri kendi federasyonları uygun görürse giyebilirler.

*Rakip oyuncu ve çiftler, izleyicilerce kolayca ayırt edilebilmelerini sağlamak amacıyla yeterince farklı renklerde forma giyeceklerdir.

* Rakip oyuncular veya takımlar, benzer giysi taşıyorlar ve hangi tarafın giysi değiştireceği konusunda anlaşamıyorlarsa, karar hakem tarafından kur’a ile belirlenecektir.

*Dünya, Olimpiyat veya Paralimpik unvanlı yarışmalarda ya da Uluslararası Açık şampiyonalarda yarışan oyuncular kendi Federasyonlarınca onaylanan tipte forma, şort veya etek giyeceklerdir.

Masa Tenisin’de tekerlekli sandalye oyun koşulları

*Oyun alanı dikdörtgen olacak, 14 m’ den kısa, 7 m’ den dar ve 5 m’ den alçak olmayacaktır. Oyun alanının dört köşesi 1.5 m’ den uzun olmayan çevre panoları ile kapatılabilir. Tekerlekli sandalyeli yarışmalar için oyun alanı, 8 m’ den kısa ve 6 m’ den dar olmayacak şekilde küçültülebilir.

*Ağ takımı ile birlikte masa, hakem masa ve sandalyeleri, sayı tabelaları, havluluklar ve top kutuları, masa numaraları, çevre panoları, paspaslar ve pano üzerine asılan oyuncu veya takım isim levhalarının her biri oyun alanının parçası olarak kabul edilecektir.

*Oyun alanı, bitişik oyun alanlarından ve izleyicilerden ayrılmasını sağlayan yaklaşık 75 cm yüksekliğinde, tümü aynı koyu renkte çevre panoları ile çevrelenecektir.

*Dünya, Olimpiyat ve Paralimpik yarışmalarında, oyun yüzeyi yüksekliğinde ölçülen ışık şiddeti, oyun yüzeyinin her yerinde üniform olarak en az 1000 lüks,  oyun alanının diğer yerlerinde en az 500 lüks; diğer yarışmalarda, ışık şiddeti oyun yüzeyi üzerinde üniform olarak en az 600 lüks, oyun alanının diğer yerlerinde en az 400 lüks olacaktır.

*Birden fazla masanın kullanımı halinde, ışık şiddeti, bütün masalar için aynı olacaktır. Oyun salonunda arka planın aydınlatma seviyesi, oyun alanındaki en düşük seviyeden daha yüksek olmayacaktır.

*Işık kaynağı zeminden en az 5 m yükseklikte olmalıdır.

*Arka plan genel olarak karanlık olacak, parlak ışık kaynakları içermeyecek veya örtülmemiş pencerelerden veya başka aralıklardan gün ışığı almayacaktır.

*Zemin, açık renk olmayacak, parlak yansıtma yapmayacak ve kaygan olmayacaktır. Yüzeyi tuğla, seramik, beton veya taş olmayacaktır. Ancak, tekerlekli sandalyeli yarışmalar için zemin beton olabilir.

*Dünya, Olimpiyat ve Paralimpik unvanlı yarışmalarda zemin ahşap veya ITTF tarafından onaylanmış marka ve tipte serilebilir sentetik malzeme olacaktır.

Masa Tenisin’de tekerlekli sandalye raket kontrolü

*Raket kaplamalarının raket tablalarına, uçucu zararlı solvent içermeyen yapıştırıcılarla yapıştırılmasını sağlamak her oyuncunun sorumluluğundadır.

*Bütün ITTF Dünya Şampiyonaları, Olimpiyat ve Paralimpik Yarışmalarıyla, belirli bir sayıda ITTF Dünya Turu ve Gençler Turu yarışmalarında bir raket kontrol merkezi oluşturulacaktır. Bu merkez Kıta ve Bölgesel yarışmalarda da oluşturulabilir.

*Raket kontrol merkezi, Malzeme Komitesi ve Hakem ve Başhakem Komitesinin tavsiyelerine dayalı olarak İcra Komitesince belirlenen yöntem ve usullere uygun olarak raketleri test edecektir. Bu testlerle raketlerin, raket kaplama kalınlıkları, yüzey düzgünlükleri ve zararlı uçucusolventlerin varlığı gibi konularla sınırlı kalmamak üzere tüm ITTF yönetmeliklerine uygun olduğundan emin olunması sağlanır.

*Raket kontrol testi, sadece oyuncunun maçtan önce raketi teslim etmediği durumda rastgele maçtan sonra yapılacaktır. Ancak çeyrek finallerden itibaren, raket kontrol testlerinin tüm bireysel maçlardan ve takım maçlarının seçilmiş olan bireysel maçlarından önce yapılması gerekir.

*Maçtan önce yapılan testlerde hatalı olduğu tespit edilen raketler kullanılamaz ancak ikinci bir raketle değiştirilebilir. Bu raket maçtan sonra test edilecektir. Maç sonu yapılan rastgele testlerde uygun bulunmayan raketleri kullanmış olan oyuncular cezai sorumlulukla yükümlü olacaktır.

*Tüm oyuncular, her hangi bir cezai sorumluluğa tabi olmadan, maç öncesi gönüllü olarak raketlerini kontrol ettirebilirler.

*4 yıllık bir dönemde, raket testinin herhangi bir aşamasında toplam 4 ihlali takiben, oyuncu yarışmayı tamamlayabilir ancak daha sonra İcra Komitesi suçlu oyuncuyu 12 ay için yarışmalardan men edecektir.

*ITTF bu cezayı men edilen oyuncuya yazılı olarak bildirecektir.

*Men edilen oyuncu uzaklaştırma mektubunu aldıktan itibaren 21 gün içinde Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) itiraz edebilir; eğer böyle bir itiraz yapılırsa, oyuncunun men cezası yürürlükte kalacaktır.

*ITTF, 1 Eylül 2010’dan geçerli tüm raket kontrol ihlallerinin bir kaydını tutacaktır.

*Yarışma salonlarında raket kaplamalarının rakete yapıştırılması için uygun havalan­dırmaya sahip bir alan sağlanacak ve likit yapıştırıcılar yarışma salonunda başka bir mahalde kullanılmayacaktır. Yarışma Salonu terimi; masa tenisi ve onunla ilgili etkinlikler, tesisler ve halka açık alan amacıyla kullanılan binanın parçası demektir.

Masa Tenisin’de reklamlar ve semboller

*Oyun alanı içinde reklamlar, sadece 3.2.3.2’de sıralanan ve normal olarak oyun alanında bulunan araç ve gereçlerde yer alacak ve ayrıca ilave özel reklam araçları bulunmayacaktır.

*Oyun alanının içindeki veya bitişiğindeki reklamlar veya semboller; tütün ürünleri, alkollü içecekler, zararlı uyuşturucular veya yasadışı ürünlere ait olmayacak ve reklamlar; ırk, yabancı düşmanlığı, cinsiyet, din ve engelli gerekçesiyle veya ayrımcılığın başka bir biçiminde olumsuz çağrışım ve ayrımcılık olmaksızın yer alacaktır.

*Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarda, oyun donatımı, oyuncu ve hakem giysileri üzerindeki reklamlar, sırasıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) kurallarına uygun olacaktır.

*Oyun alanı kenarlarındaki çevre panoları üzerinde bulunan LED (ışıltılı diyotlar) reklamlar hariç olmak üzere oyun alanı içinde hiçbir yerde flüoresan, ışıltılı ve parlak renkler kullanılmayacak ve çevre panolarının zemin rengi koyu kalacaktır.

*Çevre panolarındaki reklamlar maç sırasında koyudan açığa veya açıktan koyuya değişmeyecektir.

*Çevre panolarındaki LED ışıklar maç sırasında oyuncuları rahatsız edecek kadar parlak olmayacak ve top oyunda iken değişmeyecektir.

*LED reklamlar ITTF’in önceden onayı olmadan kullanılmayacaktır.

*Çevre panolarının iç yüzeylerinde yer alan yazı veya semboller kullanılan topun renginden açıkça farklı renkte olacak, iki renkten fazla olmayacak ve yükseklikleri 40 cm’ den büyük olmayacaktır.

*Zemindeki semboller kullanılan topun renginden açıkça farklı olacaktır.

*Oyun alanı zemininde, masanın iki ucunda her biri 5 m²’lik alan içinde birer adet ve masanın iki yanında her biri 2.5 m2’lik alan içinde birer adet olmak üzere en fazla 4 reklam bulunabilir. Reklamlar, çevre panolarından 1 m’ den daha az ve uçlardakiler 2 m’ den daha fazla uzaklıkta olmayacaktır.

*Masa üst yüzeyi her bir yan kenarının her bir yarısında ve her bir uçta, 60 cm uzunlukta, imalatçının veya tedarikçinin adı veya logosu olan 1 sabit reklam ve 1 geçici reklam bulunabilir. Geçici reklamlar, sabit reklamlardan açıkça ayrı bir şekilde yer alacaktır. Bu reklamlar, diğer masa tenisi malzemesi tedarikçilerine ait olmayacak ve masa imalatçısı veya tedarikçisinin turnuva ana sponsoru olması hariç masa taşıyıcı destekleri üzerinde reklam, logo, masa adı veya imalatçı ya da tedarikçinin adı olmayacaktır.

*Ağ üzerindeki reklamlar kullanılan topun renginden açıkça farklı olacak ve üst kenarından itibaren 3 cm’lik bölge içinde yer almayacak ve ağın diğer yanının görünmesini engellemeyecektir.

*Hakem masaları veya oyun alanı içindeki diğer donatımın herhangi bir yüzünde yer alan reklamların toplam alanı 750 cm2 ’ yi geçmeyecektir.

*Oyuncu giysilerindeki reklamlar aşağıdaki ölçülere uyacaktır:

*Toplam alanı 24 cm2 ’yi geçmemek üzere, üretici firmanın marka, sembol veya ismi,

*Formanın önü, yanı veya omuzlarında, toplam alanı 600 cm2’yi geçmeyen, birbirinden açıkça ayrılmış ön yüzde 4 adetten fazla olmamak üzere en fazla 6 adet reklam,

*Formanın sırtında toplam alanı 400 cm2’ yi geçmeyen en fazla 2 adet reklam,

*Şort veya eteklerin sadece ön veya yanlarında toplam alanı 120 cm2’yi geçmeyen en fazla 2 reklam,

*Oyuncuların numaraları üzerindeki reklamlar 100 cm2’den büyük olmayacaktır.

*Hakem giysilerindeki reklamlar 40 cm2 ’yi geçmeyecektir.

*Oyuncu giysileri veya numaraları üzerinde tütün ürünleri, alkollü içkiler veya zararlı uyuşturucularla ilgili reklamlar bulunmayacaktır.

Masa Tenisin’de doping kontrolü

*Uluslararası yarışmalara katılan tüm oyuncular, Gençler yarışmaları dahil, ITTF, oyuncunun Ulusal Federasyonu ve diğer sorumlu Anti Doping Kuruluşlarının yarışma içi testlerine tabi olacaklardır.

Masa Tenisinde Hakem, Yardımcı Hakem ve Vuruş Sayıcı

*Her maç için bir hakem ve bir yardımcı hakem görevlendirilecektir.

*Hakem, masanın yanında, ağ takımı hizasında oturacak veya ayakta duracaktır.Yardımcı hakem, masanın diğer yanında, yüzü hakeme karşı oturacaktır.

Masa Tenisinde Hakem aşağıdaki konulardan sorumlu olur

*Oyun koşullarının ve donatımın uygunluğunun kontrolü, varsa noksanların başhakeme rapor edilmesi,

*Servis atma, karşılama ve yarı alan seçimi için kur’a çekimi,

*Fiziksel engelli bir oyuncu için servis kurallarının, gereklerinin aranıp aranmayacağına karar vermek,

*Servis, karşılama ve saha sıralarının kontrol edilmesi, varsa hatalarının düzeltilmesi,

*Her rallinin sayı veya let olarak sonucuna karar vermek,

*Prosedürüne uygun olarak skorun anonsu,

*Zamanı geldiğinde çabuklaştırılmış sisteme geçilmesi,

*Oyunun sürekliliğinin sağlanması,

*Öğüt verme ve davranış kurallarının çiğnenmesi halinde gerekli işlemlerin yapılması,

*Eğer rakip oyuncular veya takımlar benzer formalara sahipse ve kimin değiştireceği konusunda aralarında anlaşamıyorlarsa, oyuncu, çift veya takımların hangisinin forma değiştireceğini belirlemek üzere kur’a çekmek,

*Oyun alanında sadece yetkili kişilerin bulunmasını sağlamak.

Masa Tenisin’de Yardımcı hakem, aşağıdaki hususlarda karar verecektir

*Oyundaki topun, masanın kendine yakın olan kısmında yan yüze değip değmediğine,

*Davranış ve öğüt kurallarının ihlalinde hakemi haberdar eder.

*Hakem veya yardımcı hakemden her biri aşağıdaki hususlarda karar verebilirler:

*Oyuncunun servis atışının kurallara uygun olmadığına,

*Başkaca bir kusuru olmayan serviste, topun ağ takımına değdiğine,

*Oyuncunun topu engellediğine,

*Oyun koşullarının, ralli sonucunu etkileyecek şekilde bozulduğuna,

*Alışma çalışması, oyun ve duraklama sürelerine,

*Çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde, karşılayıcı oyuncu veya çiftin vuruşlarını saymak üzere, yardımcı hakem veya ayrı bir görevli, vuruş sayıcı olarak görevlendirilebilir.

*Oyuncular, oyun alanına gelişlerinden, ayrıldıkları ana kadar hakemin denetimi ve karar yetkisi altında olacaklardır.

Masa Tenisinde İtirazlar

*Bireysel maçta oyuncuların, takım maçında takım kaptanlarının anlaşması, bir olgu hakkındaki sorunlarda yarışma hakeminin, kural ve yönetmeliklerin yorumu ile ilgili sorunlarda, sorumlu başhakemin, turnuva ve maç organizasyonu ile ilgili sorunlarda, sorumlu yönetim komitesinin kararlarını değiştiremez.

*Sorumlu maç görevlisinin bir olgu ile ilgili kararına karşı başhakeme veya başhakemin Kural ve Yönetmeliklerin yorumu ile ilgili kararına karşı yönetim komitesine itirazda bulunulamaz.

*Maç görevlisinin kural ve yönetmeliklerin yorumu ile ilgili bir kararına sorumlu başhakeme itiraz edilebilir. Başhakemin kararı son ve kesin karar olacaktır.

*Kural ve yönetmeliklerle kapsanmayan turnuva ve maç organizasyonu ile ilgili konularda başhakem kararına karşı, sorumlu yönetim komitesine itiraz edilebilir. Sorumlu yönetim komitesinin kararı son ve kesin karar olacaktır.

*Bireysel maçlarda itiraz, sadece sorunun çıktığı maça katılan bir oyuncu tarafından yapılabilir. Takım maçlarında ise itiraz, sadece sorunun çıktığı maça katılan ilgili takımın kaptanı tarafından yapılabilir.

*Yönetmelik ve Kuralların yorumu ile ilgili olarak başhakemin veya turnuva ve maç organizasyonu ile ilgili olarak sorumlu yönetim komitesinin kararından kaynaklanan sorunlar itiraz yetkisine sahip oyuncu veya takım kaptanı tarafından, kendi Federasyonu aracılığı ile incelenmek üzere ITTF Kural Komitesine aktarılabilir.

*ITTF Kural Komitesi, gelecekteki kararlar için kılavuz olmak üzere bir karar verecektir. Bu karar, bir Federasyon tarafından Direktörler Kurulu’na veya Genel Kurul’ a itiraza konu edilebilir. Ancak bütün bunlar, sorumlu başhakem veya organizasyon komitesinin daha önce almış olduğu kararın kesinliğini etkilemez.

Masa Tenisinde maç yönetimi ve sayıların belirtilmesi

*Hakem, rallinin tamamlanmasından sonra, top oyun dışı kalır kalmaz veya uygun olan en kısa sürede sayıları söyleyecektir.

*Set süresince, hakem skoru söylerken, önce bir sonraki rallide servis atacak oyuncu veya çiftin sayısını ve sonra karşı oyuncu veya çiftin sayısını söyleyecektir.

*Bir setin başlangıcında ve servis atan değiştiğinde, hakem servisi atacak oyuncuyu işaret edecek ve sayıları söyleyecektir. Hakem ayrıca servisçinin adını da söyleyebilir.

*Her setin sonunda, hakem önce seti kazanan oyuncu veya çiftin kazandığı sayıyı sonra kaybeden oyuncu veya çiftin kazandığı sayıyı söyleyecek ve daha sonra kazanan oyuncu veya çiftin ismini söyleyecektir.

*Hakem sayıları sayarken, kararını belirten el işaretleri kullanabilir.

*Hakem, sayı olduğunda, sayıyı kazanan oyuncu veya çift tarafındaki kolunu, kolun üst kısmı yatay, ön kolu dikey ve eli yumruk şeklinde dik olarak kaldırabilir.

*Herhangi bir nedenle bir ralli let olduğunda hakem, rallinin sona erdiğini belirtmek üzere elini başından yukarı seviyeye kadar kaldırabilir.

*Sayılar ve çabuklaştırılmış sistemde vuruş sayıları İngilizce veya her iki oyuncu veya çift ile hakem için uygun herhangi bir başka dilde sayılacaktır.

*Sayılar mekanik veya elektrikli tabelalarla oyuncular ve seyirciler tarafından açıkça görülebilecek şekilde gösterilecektir.

*Bir oyuncu kötü davranış nedeniyle resmen uyarıldığında, sayı tabelası üzerinde veya yakınında o oyuncunun sayısının yanına bir sarı markör yerleştirilecektir.

Masa Tenisinde Donatım

*Oyuncular, topları oyun alanı içinde seçmeyeceklerdir.

*Oyunculara, oyun alanına gelmeden önce mümkün olan bir başka yerde bir veya daha fazla sayıda top seçme olanağı verilecek ve maç; oyuncular tarafından seçilen top ile oynanacaktır.

*Oyuncular oyun alanına gelmeden önce bir top seçilmemişse veya oyuncular kullanılacak top konusunda anlaşamamışlar ise maç, yarışma için belirlenmiş top kutusundan hakem tarafından rastgele alınan bir topla oynanacaktır.

*Eğer bir maç sırasında top oynanamaz hale gelirse, maçtan önce seçilen bir diğer topla değiştirilecek, seçilmiş bir top yoksa yarışma için belirlenmiş top kutusundan hakem tarafından rastgele alınan bir topla oyuna devam edilecektir.

*Raket kaplaması; sürtünmeyi, dış görünümünü, rengini, yapısını, yüzeyini ve bunun gibi oyun özelliklerini değiştirecek fiziksel veya kimyasal veya başkaca bir işleme tabi tutulmaksızın ITTF tarafından onaylandığı şekilde kullanılacaktır. Özellikle hiçbir katkı maddesi kullanılmayacaktır.

*Bir raket, raket kontrol testlerinin tüm parametlerini başarıyla geçecektir.

*Raket, bir bireysel maç süresince kullanılmayacak şekilde kazara hasara uğramadıkça değiştirilmeyecektir. Raketin kazara kullanılamaz hale gelmesi durumunda, hasarlı raket maç başında oyuncunun oyun alanına getirdiği veya oyun alanında kendisine verilecek diğer bir raketle derhal değiştirilecektir.

*Hakem tarafından aksine izin verilmedikçe, aralarda oyuncular raketlerini masa üstüne bırakacaklardır. Ancak raket ele sarılmış ise hakem aralarda oyuncunun raketinin eline sarılı kalmasına izin verecektir.

Masa Tenisin’de Aralar

*Bir bireysel maçın setleri arasında 1 dakikaya kadar ara,

*Bir bireysel maçın her setinin başından itibaren, her 6 sayıdan sonra havlu ile kurulanmak amacı ile ve maçın mümkün olan son setinde saha değiştirilirken çok kısa aralar.

*Bir oyuncu veya çift, bir bireysel maç süresince bir dakikaya kadar mola isteyebilir.

*Bir bireysel maçta mola isteği, oyuncu veya çift veya belirlenmiş öğüt verici tarafından, takım yarışmalarında ise oyuncu veya çift veya takım kaptanı tarafından yapılabilir.

*Eğer bir oyuncu veya çift ve öğüt verici veya takım kaptanı mola alınması konusunda anlaşmazlığa düşerlerse, son karar, bireysel maçlarda oyuncu veya çift, takım maçlarında ise takım kaptanı tarafından verilecektir.

*Mola isteği, sadece set içinde ralliler arasında iki elle yapılacak “ T “ işareti ile belirtilir.

*Geçerli bir mola isteği alındığında hakem oyunu durduracak ve mola isteğinde bulunan oyuncu veya çiftin bulunduğu taraftaki eli ile beyaz kart gösterecek, beyaz kart veya uygun diğer bir markör bu oyuncu veya çiftin yarı alanına konacaktır.

*Mola isteğinde bulunan oyuncu veya çift oyuna devama hazır olduğunda veya 1 dakikalık mola süresinin sonunda ( hangisi daha önce ise) beyaz kart veya markör masadan alınacak ve oyuna devam edilecektir.

*Eğer geçerli mola isteği her iki oyuncu veya çift veya onlar adına aynı anda yapılmış ise, oyun; iki oyuncu veya çiftin oyuna hazır olmaları halinde veya bir dakikalık mola süresi sonunda (hangisi daha önce ise) başlatılacak ve her iki oyuncu veya çift, o bireysel maç sonuna kadar başka bir mola kullanamayacaklardır.

*Bir takım maçında ard arda bireysel maçlara çıkacak oyuncuların bu maçları arasında isteyebileceği 5 dakikaya kadar ara dışında, birbirini takip eden bireysel maçlar arasında ara olmayacaktır.

*Eğer bir oyuncu kaza sonucu kısa süreli sakatlanacak olursa; başhakem duraklama süresinin rakip oyuncu veya çifte dezavantaj sağlamayacağı kanısında ise, 10 dakikayı geçmeyen, olabildiği kadar kısa bir süre için oyunun durmasına izin verebilir.

*Maçın başında zaten var olan veya muhtemelen olabileceği beklenen sakatlıklar için duraklamaya izin verilmeyecektir. Aynı şekilde, normal olarak oyunun stresinden, kramplardan veya oyuncunun beden yapısının neden olduğu bitkinliklerden kaynaklanan rahatsızlıklarda da oyun durdurulmayacaktır. Oyunun durdurulmasına, örneğin düşme sonucu yaralanma gibi bir kaza ile oluşan sakatlıklar halinde izin verilebilecektir.

*Eğer oyun alanında herhangi birinin kanaması olursa, oyun hemen durdurulacak ve bu kişi tıbbi tedavi görüp, oyun alanındaki kan izleri temizleninceye kadar başlatılmayacaktır.

*Oyuncular bireysel maç süresi boyunca oyun alanı içinde veya yakınında bulunacaklardır. Ancak set aralarında ve molalarda, başhakemin izniyle ve hakemin gözetiminde oyun alanından 3 m mesafeye kadar ayrılabilirler.

Masa Tenisin’de Öğüt

*Bir takım maçında oyuncular oyun alanında bulunma yetkisi olan herhangi birinden öğüt alabilir.

*Bireysel yarışmada, bir oyuncu veya çift, sadece, maçtan önce hakeme bildirilen belirli bir kişiden öğüt alabilir. Ancak, çifti oluşturan oyuncular farklı Federasyonlara bağlı ise, her biri ayrı birer öğüt verici gösterebilirler. Eğer yetkisiz bir kişi öğüt verecek olursa hakem kırmızı kart göstererek o kişiyi oyun alanından uzaklaştıracaktır.

*Oyuncular sadece setler arasında veya oyunun izin verilen diğer duraklamalarında öğüt alabilir. Ancak, alışma çalışmalarının sonu ile maç başlangıcı arasında öğüt alamazlar. Eğer öğütçü, diğer zamanlarda öğüt verecek olursa, hakem sarı kart gösterecek ve o kişiyi, bu tür davranışa devamı halinde oyun alanından uzaklaştırılacağı konusunda uyaracaktır.

*Bir uyarıdan sonra, aynı takım yarışmasında veya bireysel maçta, herhangi bir kişi kural dışı öğüt verecek olursa, hakem, o kişiyi, daha önce uyarılmış olsun veya olmasın, kırmızı kart göstererek, oyun alanından uzaklaştıracaktır.

*Bir takım yarışmasında, oyun alanından uzaklaştırılan öğütçünün, oynaması gereken haller dışında, oyun alanına dönmesine takım yarışması sona erinceye kadar izin verilmeyecek ve bir başka öğüt verici ile değiştirilmeyecektir. Bireysel yarışmada ise, maç sona erinceye kadar oyun alanına dönüşüne izin verilmeyecektir.

*Eğer öğüt veren oyun alanından uzaklaşmayı reddeder veya maçın sona ermesinden önce oyun alanına geri dönerse, hakem oyunu durduracak ve durumu baş hakeme bildirecektir.

*Bu kurallar, sadece oyun sırasında öğüt verilmesinde uygulanacak ve bir oyuncu veya takım kaptanının, uygun bir şekilde, yasal itiraz yapmasına veya bir idari kararın açıklanması için Federasyon temsilcisi veya tercüman ile görüşme yapmasına engel olmayacaktır.

Masa Tenisin’de Kötü Davranış

*Oyuncular ve antrenörler veya diğer öğütçüler, rakibi kötü niyetle etkileyecek, seyircileri rahatsız edebilecek, oyunu oynanamaz hale getirebilecek; örneğin tahrik edici dil kullanılması, topun kasten kırılması veya kasten oyun alanı dışına vurulması, masa veya çevre panolarının tekmelenmesi,  raketin haber verilmeden değiştirilmesi, maç görevlilerine saygısızlık yapılması gibi hallerden kaçınacaklardır.

*Bir oyuncu, bir antrenör veya bir diğer öğütçü, herhangi bir anda, ciddi bir suç işlerse, hakem oyunu durduracak ve derhal başhakeme durumu bildirecektir. Daha az önemli kabahatlerde hakem, ilk olayda, sarı kart göstererek hareketi yapanı, tekrarı halinde cezalandıracağı konusunda uyaracaktır.

*Uyarı almış bir oyuncu, aynı bireysel maçta veya takım maçında ikinci bir davranış kusuru işlerse, hakem rakibine 1 sayı, takip eden kusurlu davranış halinde 2 sayı verecek ve her seferinde sarı ve kırmızı kartları birlikte gösterecektir.

*Eğer aynı bireysel maçta veya takım maçında, aleyhine 3 ceza sayısı verilen bir oyuncu kötü davranışlarını sürdürecek olursa; hakem oyunu durduracak ve durumu başhakeme bildirecektir.

*Eğer bir oyuncu, bir bireysel maç süresince, hasara uğramadığı halde raketini değiştirecek olursa, hakem oyunu durduracak ve durumu başhakeme bildirecektir.

*Çiftler maçında herhangi bir oyuncuya yapılan uyarı veya verilen ceza sayısı, o çift için geçerli olacaktır. Ancak aynı takım maçının, takip eden bireysel maçlarında oynayacak kabahatli olmayan bireysel oyuncu için, çift maçında yapılan uyarı veya ceza sayısı dikkate alınmayacaktır. Çiftler maçının başlangıcında, aynı takım maçında, çifti oluşturan oyunculardan hangisinin uyarı veya ceza sayısı daha yüksekse, o yüksek sayı, çift için geçerli sayılacaktır.

*Eğer uyarı almış bir antrenör veya bir diğer öğütçü, aynı bireysel maçta veya takım maçında ikinci bir davranış kusuru işlerse, hakem kendisine kırmızı kart gösterecek ve takım maçının veya bireysel maç ise bireysel maçın sonuna kadar oyun alanından uzaklaştıracaktır.

*Başhakem, hakem tarafından kendisine bildirilsin veya bildirilmesin, ciddi boyutta davranış kusuru veya saldırgan tavır sergileyen oyuncuyu kırmızı kart göstererek bir maç, bir müsabaka veya tüm bir yarışma için oyun dışında bırakma yetkisine sahiptir.

*Takım veya bireysel, 2 maçtan diskalifiye edilmiş bir oyuncu, takım veya bireysel o yarışmadan otomatik olarak diskalifiye edilecektir.

*Bir yarışma boyunca, iki kez oyun alanı dışına gönderilen bir kişiyi, başhakem o yarışmanın sonuna kadar yarışma dışı bırakabilir.

*Eğer bir oyuncu herhangi bir sebeple bir maç, etkinlik veya yarışmadan diskalifiye edilmişse, otomatik olarak kazanmış olduğu unvan, madalya, ödül veya sıralama puanını kaybedecektir.

*Çok ciddi kötü davranış hallerinde durum bu davranışta bulunanların federasyonlarına rapor edilecektir.

 

 

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN