Satranç Nedir | Satranç Nasıl Oynanır | Satranç Oyun Kuralları Nelerdir

Tatil365gun

Stranç Nedir ? Stranç Sporu Nasıl Yapılır ? Stranç Sporunun Tarihi Nedir ? Stranaç Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir ? Stranç Sporunun Kuralları Nelerdir ? 

Stranç sporu hakkında merak ettiğiniz soruların çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

Satranç Oyunun Tarihi

Yapılan araştırmalara göre satranç oyun tarihi 4000 yıl önce ilk olarak Mısır’da oynanmaya başlandı. Bu bilgiyi doğrulayan kabartmalar ele geçirildi. Ardından Satranç Avrupa ülkelerine, Anadolu’ya, Orta Asya ülkelerine yayıldı. Farklı adlarla anılan oyun günümüzde kullanılan adını, Hindistan’da “ÇATURANGA” diye anılması el yazma eserlerde yer verilmesi üzerine kazandı.

Satranç, zeka gelişimine katkıda bulunan eğlenceli bir oyun olduğu için uzmanlar tarafından oynanması şiddetle tavsiye ediliyor. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların satranç oynaması tavsiye ediliyor. Çünkü ilkokul çağındaki çocuklar tam olarak zeka gelişimini tamamlayamadıkları için beyni geliştiren etkinlikler büyük yarar sağlıyor. Peki bu zeka dostu oyunun kuralları neler, satranç nasıl oynanır diyorsanız satranç hakkında merak edilen soruları cevaba kavuşturalım.

Satranç nedir nasıl oynanır

Satranç nedir nasıl oynanır

Satranç Nasıl Oynanır? Herkes Satranç Oynayabilir mi ?

Satranç herkes tarafından rahatlıkla oynanabilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilkokul çağındaki çocukların oynaması diğer yaş grubuna sağladığı faydanın, 3 katı kadar fayda sağlayacağı için küçük yaştaki çocukların oynaması oldukça önemli.

Şimdi Satranç nasıl oynanır sorusunun cevabına gelelim. Satranç belli kurallar çerçevesinde oynanan eğlenceli bir oyun. Bir satranç tahtası (64 kareden oluşuyor), her oyuncuya 16 taş veriliyor, toplamda 32 taştan oyun oluşuyor.

Satranç tahtası siyah-beyaz renk karelerden oluşuyor. Oyun iki kişi olarak oynanıyor. Her oyuncu için 16 taş veriliyor ve bu taşların farklı anlamları bulunuyor. Oyunda amaç Şah adı verilen taşı yutmak ve bu şekilde şahı mat etmek.. Her taş farklı şekilde hareket ediyor. Şimdi taşların ne şekilde hareket ettiğine göz atalım.

*Şah: Oyunun sonlanmasına neden olan taştır. Bitişiğinde yer alan kareler çizgisinde hareket edebilir.

*Kale: Yatay ve dikey olarak ilerleyen güçlü bir taş.

*Fil: Çapraz olarak hareket eden filler oyun boyunca aynı renkte karelerde yer alır.

*Vezir: Şahtan sonra en güçlü taş diyebiliriz. Çünkü vezir yatay, dikey ve çapraz şekilde hareket edebilir.

*At: “L” şeklinde hareket edebilir. Taşların üzerinden atlayabilir ve üç sıçrama hakkına sahip.

Satranç Oyun Kuralları Nelerdir

Satranç Oyun Kuralları Nelerdir

*Piyon: Oyun içerisinde sayıca çok olan piyonlar sadece önünde yer alan karelerden bir kere olmak üzere ilerleyebilir. Ancak oyun henüz başlangıç aşamasında ise iki kere ilerleyebilir.

Satranç, taşların özellikleri dikkate alınarak oynana bir oyun.

Satranç Kuralları Nelerdir ?

Her oyunda olduğu gibi satranç oyununda da bazı oyun kuralları bulunuyor. Satranç oyun kurallarına sadık kalarak oynanması gereken bir oyun olduğu için satranç kurallarına dikkat etmek gerekiyor. İşte satranç kuralları.  *Taş alma kuralı: Yenilen taşın satranç tahtası dışına çıkarılması. Her taş kendi özelliğine ve ilerleme şekline göre taş yener. Mesela piyonlar düz ilerler ve çapraz tarafında bulunan taşı yutarlar. Bu şekilde her taş farklı şekillerde taş yener. Piyon ilerlerken taşı almak zorundadır. İlerleyip tekrar dönüp taşı alma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Piyon rakip kişinin son hanesine ulaştığı zaman piyon olmaktan çıkar ve artık güçlü bir taş olmuştur. Oyuncu dilerse vezir, dilerse fil veya at olarak piyonu kullanabilir.

*Rok: Kale ile şah arasında yapılabilen özel bir harekettir. Şah karşı kaleye doğru iki kez hareket eder. Kalede bu esnada şahın üzerinden geçerek şahın yanındaki kareye atlar. Amaç şahı korumak ve kaleyi güçlendirmektir.

*Mat: Oyunun sonlandığını ifade eder. Taşların hepsi yutulur ve karşı tarafın şahı kalır. Şahında yutulmasıyla şah mat edilir ve oyun son bulur.

 

Satranç oyun kuralları nelerdir

Satranç oyun kuralları nelerdir

 

 

 

 

 

 

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN