Sıcak Hava Balonu

Tatil365gun

sıcak hava balonu

Isıtılmış hava ya da helyum, hidrojen gibi hafif gaz kullanılarak uçabilen sepetli hava taşıtına sıcak hava balonu denir.

Sıcak Hava Balonu Nasıl Uçar ?

Sıcak hava balonu uçması basit fakat yönlendirmesi ve kontrol edilmesi zor bir durumdur.Balonun rehberi rüzgardır.Sıcak hava balonu uçmaya başlamadan önce yer ekibi tarafından yere açılan balon dikey askıları sepete,brülörü ve zarf kabloları askılara bağlanarak uçuşa hazırlanır.Soğuk şişirme işlemi vantilatörle yapılırken balonun ağzı açık pozisyonda tutulur.Sıcak hava balonunu havalandırmak için pilot brülörü ateşleyerek balonun ana gövdesini oluşturan özel üretilmiş yanmaz kumaşın içi sıcak havayla doldurulur.İç sıcaklık artar ve içerideki hava dışarıdaki havadan daha hafif olduğundan balon yerden kesilmeye başlar.Hava ne kadar nemsiz ve soğuk, balon ne kadar büyük,yolcu o kadar az olursa kalkış da kolay olur.Gövdenin tepesinde bulunan delik ipler yardımıyla balonun alçalıp yükselmesi sağlanmaktadır.Zarfın içindeki hava artırılır delik kapatılır ise balon havaya yükselmeye,hava azaltılır delik açılırsa balonun  alçalması sağlanmaktadır. Pilot tarafından balon sadece aşağıya ve yukarı doğru yönlendirilerek farklı irtifada esen rüzgarlar kullanılarak gitmek istediği yöne doğru yönlendirilir.Rüzgarın esiş yönüne göre iniş yapılacak yöne doğru balon yer ekibi tarafından araçla takip edilir.İniş esnasında ise pilot menfez ipini çekerek havanın manevra menfizinden boşalan  hava yardımıyla inişi gerçekleştirir..

Not: Türkiye’de balon turunun en yoğun yapıldığı yer Kapadokya dır. Balon turları hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda sabah 05:30 gibi başlayıp 2-3 saat gibi bir zamanda bitmektedir.Kapadokya’da balon turu yapmak için 2-3 gün önceden rezervasyon yaptırmanız ve balon fiyatı için 140-180 Euro bedel ödemeniz gerekmektedir.

Tatil365gun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

HEMEN ARAYIN